Stan psychotyczny (inaczej psychoza) oznacza poważne zaburzenia w percepcji rzeczywistości. Można doznawać różnych omamów zmysłowych – może nam się wydawać, że czujemy, widzimy lub słyszymy rzeczy, które tak naprawdę nie mają miejsca.
Możemy mieć także wtedy manię prześladowczą, związaną np. z silnym przeświadczeniem, że ktoś pragnie nas skrzywdzić.
Psychoza – halucynacje a urojenia
Objawy psychozy można podzielić zatem na halucynacje i urojenia. Jakie są między nimi różnice? Halucynacje to doświadczenia zmysłowe, które nie mają podparcia w rzeczywistości.
Urojenia zaś polegają na posiadaniu nieprawdziwych przekonań. Daną osobę nie są w stanie przekonać żadne racjonalne argumenty – konieczna jest wtedy bez wątpienia pomoc farmakologiczna i psychoterapeutyczna. Urojeniem mogą być przeświadczenie o tym, że ktoś nas notorycznie śledzi lub że umiemy się z kimś komunikować wyłącznie za pomocą myśli.
Przyczyny zaburzeń psychotycznych
Wyróżniamy dwie najbardziej powszechne przyczyny zaburzeń psychotycznych: schizofrenię oraz zaburzenie schizoafektywne. Schizofrenia to choroba, w której występują halucynacje i urojenia. Oprócz tego u osoby dotkniętej schizofrenią występuje spłycony afekt, niemożność odczuwania i wyrażania uczuć oraz emocji. Często też występują u takiej osoby problemy z myśleniem i nielogiczne wypowiedzi.
Zaburzenia schizofektywne można określić jako połączenie pewnych składowych schizofrenii, choroby dwubiegunowej oraz depresji. Osoba chorująca na zaburzenia schizoafektywne często cierpi na zaburzenia nastroju.
Zaburzenia psychotyczne – zdrowienie
Stany psychotyczne leczy się lekami przeciw psychotycznymi. Ważne są jednak także inne rzeczy, takie jak psychoterapia, wsparcie najbliższych lub też pomoc asystenta zdrowienia (osoby, która doświadczyła kiedyś kryzysu psychicznego, a teraz udziela wsparcia innym chorującym).
Przeczytaj więcej o ludzkiej psychice, a także zdrowym życiu w serwisie: https://goraco.pl/.