Potrzeba pomagania innym
Pomoc osobom niepełnosprawnym jest jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoimy jako społeczeństwo. Dlatego postać wolontariusza jest tak ważna i coraz więcej osób decyduje się poświęcić część swojego czasu na pomoc i wsparcie innych.
Poniżej chcielibyśmy poruszyć kilka najważniejszych kwestii dotyczących wolontariatu z osobami niepełnosprawnymi fizycznie. Naszym celem w tym artykule jest dostarczenie przydatnych informacji na temat szkolenia i umiejętności potrzebnych do dołączenia do tej grupy.
Znaczenie wolontariatu w naszym społeczeństwie
Wolontariusze to osoby, które z własnego wyboru ofiarowują swój czas, wiedzę lub doświadczenie na rzecz akcji solidarnościowej w celu niesienia pomocy innym i przyczyniania się do tworzenia lepszego świata. W tym sensie wolontariat jest działaniem altruistycznym i zaangażowaniem na rzecz najbardziej potrzebujących osób i grup.
Wszyscy wolontariusze pracują w zorganizowanych akcjach i ruchach, tj. w stowarzyszeniach, fundacjach publicznych lub prywatnych, pokazując, czym jest zorganizowana solidarność i jaka jest ich rola w rozwiązywaniu problemów wewnątrz społeczności lub w przekształcaniu świata.
Rodzaje wolontariuszy i działania wolontariatu na rzecz osób niepełnosprawnych fizycznie
Istnieją różne rodzaje wolontariatu: środowiskowy, społeczny, kulturalny, edukacyjny, sportowy, międzynarodowy czy społeczno-sanitarny, to tylko niektóre z nich. Ale najpopularniejszy wolontariat to tak zwany wolontariat społeczny, którego odbiorcami są zwykli ludzie.
Wolontariat społeczny obejmuje pomoc osobom uzależnionym, imigrantom, bezdomnym lub niepełnosprawnym. W tym ostatnim przypadku celem jest prowadzenie działań zmierzających do poprawy jakości życia i autonomii osób o zróżnicowaniu funkcjonalnym lub niepełnosprawnych (fizycznie, sensorycznie lub intelektualnie) w celu promowania równych szans.
Wolontariusze pracujący z osobami niepełnosprawnymi fizycznie zajmują się różnymi dziedzinami. Niektóre z działań, w których uczestniczą wolontariusze to:
Zajęcia rekreacyjne i czas wolny (wycieczki, sport, zajęcia muzyczne, itp.).
Działalność artystyczna i plastyczna.
Dostosowany transport i wsparcie dla osób niepełnosprawnych fizycznie, aby mogły udać się do lekarza, kina lub odbyć jakąkolwiek inną podróż z domu.
Pomocnicze wsparcie w terapiach wspomaganych (fizjoterapia, basen terapeutyczny, terapia konna itp.) w wyspecjalizowanych ośrodkach.
Towarzyszenie w określonych działaniach, takich jak obozy letnie.
Zapewnienie pomocy technicznej w celu naprawy wózków inwalidzkich, dostosowania domu itp.
Uzupełniająca pomoc domowa.
Nie możemy zapominać, że wolontariusze spędzają dużą część swojego czasu, służąc jako "wytchnienie dla rodziny". Osoby niepełnosprawne, fizycznie lub w inny sposób, wymagają czasem dużej dyspozycyjności. Z tego powodu wiele działań, w których uczestniczą wolontariusze ma na celu umożliwienie tym członkom rodziny spędzenia wolnego czasu lub odpoczynku.
Inne działania, które wolontariusze mogą również przeprowadzać to:
Gromadzenie i klasyfikacja danych.
Praca administracyjna w fundacji lub organizacji.
Udział w kampaniach informacyjnych i uświadamiających.
Pozyskiwanie funduszy i zasobów.
Planowanie i zarządzanie projektami działań.
Kierowanie, zarządzanie i utrzymywanie organizacji wolontariatu.
Czy sa platne formy wolontariatu ?